نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 30 دي 1398 - 12:07

نوای جنوب: "نمی خواهم از دخالت ها بگویم"، "شورا فقط عصر یکشنبه و سه شنبه تشکیل جلسه دادن نیست، بلکه باید خودتان هم پیگیر مشکلات باشید" اینها برخی از پاسخ های شهردار بوشهر در واکنش به انتقادات تند چند عضو شورای شهر بود.

نوای جنوب:جلسه عصر یکشنبه شورای شهر بوشهر که دستور کار آن سوالات برخی اعضا از شهردار بود، به فرصتی بدل شد که ساکنان عمارت امیریه و شهردار تلاش داشتند توپ ناکارآمدی و ضعف مدیریت شهری را به زمین همدیگر بیندازند. در این بین پیشنهاد استعفای شهردار از سوی هاشم زاده عضو شورا هم مطرح شد؛ هرچند امیری تلویحا در سخنانش این پیشنهاد را نپذیرفت و گفت تا زمانی که شورا تمایل داشته باشد در این مسئولیت هستم.

از حاشیه های این جلسه شورا، ورود بانویی به صحن شورا در حین قرائت قرآن و درخواست مساعدت مالی توسط شهردار بود؛ موضوعی که امیری تاکید داشت باید مستندات وی توسط بازرسی شهرداری بررسی شود. این پاسخ به مذاق این شهروند خوش نیامده و با وجود حضور یک مامور مرد، حاضر به ترک جلسه نبود، طوری که اصرار داشت شهردار باید قول قطعی برای کمک مالی به وی را دهد. نهایتا با صحبت های ندا عبدالله زاده عضو شورا و بعد از حدود یکساعت که وی حاضر به ترک صحن شورا نبود، این خانم جلسه را ترک کرد تا روز دوشنبه درخواستش توسط شهرداری پیگیری شود.نخست شهردار بوشهر تریبون را به دست گرفت و با بیان اینکه شهرداری ها سریع ترین تاثیر را از اتفاقات خوب و بد جامعه می پذیرند، اظهار داشت: 20 درصد درآمدهای پیش بینی شده امسال محقق نگردیده و این درحالیست که تورم و هزینه اجرای پروژه ها بالاتر رفته و حقوق های پرداختی توسط شهرداری هم رشد 30 درصدی داشته است.

نورالدین امیری افزود: از طرفی بنا به رسالت اجتماعی، تیمداری در لیگ برتر و هزینه حدود 20 میلیاردی آن هم بر دوش شهرداری افتاده، حتی هفته قبل اعلام کردند که اگر بودجه به تیم نرسد، امکان امضای قرارداد با بازیکنان جدید نیست و برهمین اساس 1 میلیارد و 700 میلیون تومان تزریق شد؛ درحالی که اگر دستم باز بود و همین اعتبار صرف بخش های عمرانی می شد، خیلی اتفاقات رخ می داد.

وی با بیان اینکه بودجه پیش بینی برای تیم شاهین 6 میلیاردتومان بود که با اتفاقات رخ داده به 23 میلیاردتومان افزایش داده شد، ادامه داد: نمی گویم تیمداری بد است، اما ما هم خدا می خواهیم هم خرما، هم تیمداری و هم کار عمرانی در شرایطی که بودجه شهرداری کاهش یافته و یک ریال عوارض آلایندگی نگرفته ایم، درحالی که پارسال این موقع 20 میلیاردتومان محقق شده بود، باعث شده اولویت من جمع کردن پروژه های ناتمام، مدیریت پسماند و فضای سبز شهر باشد.ر این جلسه شهردار از فعال بودن 48 پروژه عمرانی با اعتبار 66 میلیاردتومان در سطح شهر خبر داد.

همچنین حیدری سرپرست معاونت مالی اداری شهرداری نیز با اشاره به تحقق 142 میلیاردتومان درآمد شهرداری تا پایان دیماه امسال، گفت: 44 میلیاردتومان به بخش عمرانی تزریق شده که به همراه دیون و بدهی های قبل می باشد.

در همین حال اکبر توسلی عضو شورا مدعی شد: طی 10 ماه سالجاری، فقط 5 میلیاردتومان به بخش عمرانی اختصاص یافته که کمتر از دهیاری های استان است. با این وضعیت باید شهرداری مرکز استان ورشکسته اعلام شود، چون اعتباری برای بخش عمرانی ندارد و در پرداخت حقوق هم به دلیل کاهش درآمد ارزش افزوده دچار مشکل است.

با توجه به این شرایط و ابهامات، شهردار قول داد تا آخر وقت سه شنبه مجموع اعتباراتی که خاص پروژه های عمرانی بوده را در اختیار شورا قرار دهد.

طاهره شمشیری عضو شورای شهر در سخنان خود بخشی از اظهارات شهردار درباره هزینه های تیم شاهین را مورد انتقاد قرار داد و گفت: چرا شما یا 8 عضو هیات مدیره و مشاورانی که اطراف آنها هستند، موارد پیش بینی نشده را مدنظر قرار نداده اید که امروز از تخصیص های ناگهانی و پیش بینی نشده سخن می گویید؟

وی همچنین از محقق نشدن برخی از پروژه ها در بودجه انتقاد کرد و گفت: سال قبل هم گفتیم مواردی که توان اجرایی ندارد، اعلام کنید تا در بودجه قید نشود، ولی اصرار بر حفظ برخی ردیف ها داشتید ولی نتیجه ای عاید شهر از این ردیف ها در بودجه چندساله نشده است، مثل احداث تالار شهر، ساختمان شهرداری مناطق، تکمیل عمارت بیلیارد یا جاده سلامت که با وجود دیوارکشی و پرداخت هزینه توسط شهرداری، ولی هنوز پایگاه هوایی فنس خود را عقب نکشیده است. امروز مشخص شده بخش عمده این ردیف ها صرفا حیاط خلوتی برای شهرداری شده تا بودجه را جابجا کند و در صورت ادامه چنین وضعیتی، به بودجه سال آینده رای نخواهم داد.

این عضو شورای شهر همچنین درباره اینکه روکش آسفالت خیابان مقابل فرمانداری و ادارات راه و شهرسازی چه بوده، بیان کرد: چرا از ادارات مستقر در این خیابان هم حق همیاری آسفالت اخذ نمی وشد و صرفا از شهروندان در محلات گرفته می شود؟

شهردار بوشهر در این بخش از پاسخ های خود با بیان اینکه قرار است صورت وضعیت پیمانکار عمارت بیلیارد پرداخت و پروژه تسریع شود، اظهار داشت: کاربری این عمارت که رستوران یا اداری باشد از سوی شورای شهر تصمیم گیری خواهد شد.

امیری همچنین درباره جاده سلامت در خیابان آزادگان (فنس) بیان کرد: با وجود نامه نگاری های مکرر با مسئولان نیروی هوایی و مذاکره با استاندار، علیرغم دیوار کشی توسط شهرداری، ولی پایگاه حاضر به برداشتن فنس نشده است. حتی در دیدار اخیر با رهبر انقلاب درنظر داشتم نامه ای به فرمانده کل قوا در این خصوص دهیم، ولی متوجه شدم این موارد در حوزه وزارت دفاع باید پیگیری شود.

وی در ادامه به انتقاد از شورانشینان پرداخت و گفت: با شواف و تبلیغات که مشکل مردم حل نمی شود. شورای شهر که فقط تشکیل جلسه در عصر یکشنبه و سه شنبه نیست، بلکه باید همراه شهردار پیگیر مشکلات و مطالبات شهر باشید. درباره روکش آسفالت هم باید گفت خیابان فرمانداری افغانستان را آسفالت نکردیم، بلکه خیابانی بوده که شهروندان از آن تردد می کنند.

امیری با اشاره به کاهش درآمدهای شهرداری تصریح کرد: چه کسی فکر می کرد برجام اینگونه شود و بر زندگی و درآمد مردم اینچنین اثر بگذارد که در صدور پروانه ساخت و ساز اینقدر کاهش داشته باشیم. امروز مثلا تیم پارس جنوبی که به نفت است در مسائل اولیه اش مانده، شهرداری که اصل درآمدش به ساخت و ساز مردم وصل است، شرایط مان مشخص است. اگر شرایط مالی مهیا بود، پروژه هایی مثل احداث تالار شهر و نظایر آن باید اجرا می شد، ولی امروز مدیریت شهری در این وانفسا دل شیر می خواهد و اولویت من به جمع کردن پروژه ها محدود شده است.طاهره شمشیری نیز در واکنش به پاسخ های شهردار گفت: من نیاز به شواف ندارم، ضمن اینکه شما نمی توانید دنبال ما باشید که چقدر پیگیری داشته ایم یا نه. اتفاقا ما اینقدر به درهای بسته از جمله در بسته شما خورده ایم که دیگر فضای پیگیری نداشته ایم. مثلا شما در دیدار با فرمانده کل قوا نتوانسته اید پیگیر عقب نشینی فنس پایگاه هوایی باشید، ما چگونه می توانیم دنبال کنیم.

وی ادامه داد: دل شیر را نه شما، بلکه ما باید داشته باشیم که در سطح شهر و رسانه ها بابت ضعف مدیریت شهری زیرفشار هستیم و انتقادات آنها هم بحق است و نمی توانیم بین مردم حاضر شویم.

شمشیری در پایان اظهار داشت: من نگفتم شما خیابان فرمانداری افغانستان را آسفالت کرده اید، بلکه سوالم این بود از ادارات متعدد این خیابان هم حق همیاری می گیرید یا فقط این موضوع مخصوص شهروندان است؟اکبر توسلی دیگر عضو شورا هم با بیان اینکه حدود 2.5 سال از عمر شورای شهر می گذرد، ولی گزارشی از میزان بدهی و مطالبات شهرداری نداریم که امکان تصمیم گیری درست فراهم باشد، اظهار داشت: در شرایط امروز، هم شورای شهر بایت ضعف نظارت مقصر بوده هم شهرداری. از طرفی از ابتدای سال 5 میلیاردتومان به پروژه های عمرانی رسیده که از بسیاری از دهیاری ها کمتر است و 80 درصد پروژه ها هم تعطیل می باشد. با این شرایط باید شهرداری مرکز استان اعلام ورشکستگی کند، چون فقط توان پرداخت حقوق دارد که آن هم با کاهش اعتبارات، در ماههای آینده دشوارتر می شود.

وی مدعی شد: بزرگترین تخلف شهرداری در دوره امیری رخ داده که در پروژه راستگرد ورودی خیابان امام علی، 12 میلیاردتومان مصالح بدون قرارداد آنجا ریخته شده اکنون مورد اعتراض دستگاههای نظارتی می باشد.

از پیگیری نشدن پروژه پارکینگ طبقاتی مجاور پارک خلیج فارس با گذشت دو سال از کلنگ زنی آن در حالی که در زمین شهرداری قرار دارد، بلاتکلیف ماندن پروژه چرخ فلک، فانوس دریایی، اصلاح سنگفرش مرکز شهر انتقاد کرد و ادامه داد: آیا فعال کردن پل مکانیزه عابر پیاده روبروی بیمارستان خیلی دشوار است با یک کانون تبلیغاتی برای فعال کردن آن وارد مذاکره شد یا پارکینگ مکانیزه کنار مسجد جامع سالها فعال نشده است. شورا در این وضعیت مقصر است، ولی شهردار با وجود تفویض اختیار 700 میلیون تومانی و اختیار کافی برای تعیین زیرمجموعه نباید مشکلی در زمینه اجرای پروژه ها داشته باشد.

شهردار اما در واکنش به اظهارات توسلی گفت: قشنگ نیست برخی حرفها را بگویم. آیا واقعا دخالت نکرده اید؟ مردم همه چیز را به خوبی می دانند. اگر همکاری برخی دستگاههای دیگر نبود، شهرداری از این خراب تر بود که من به سهم خود به آنها خداقوت می گویم.

وی با اشاره به اینکه پارکینگ طبقانی شهرداری در زمین مسجد جامع عطار احداث شده و باید به آنها سپرده شود، گفت: با این حال سپردن پروژه به هیات امنای مسجد نیازمند ارائه ضمانت نامه بانکی توسط آنهاست ولی این کار صورت نگرفته است.

کیوان هاشم زاده دیگر عضو شورا نیز با بیان اینکه از شهردار بابت اجرای سامانه شفافیت و متانت وی تقدیر می کنم، گفت: اما ناگزیرم به دلیل شرایط موجود صریح صخن بگویم.

وی با بیان اینکه شهردار حق ندارد تیمداری در لیگ برتر را پتک کرده و روی سر شورا بکوبد، گفت: اگر شما تیمداری شاهین نمی خواستید، چرا لایحه را به شورا دادید. البته می دانم زیرفشار بودید، ولی نتوانستید این فشار را تحمل کنید و همان پیش بینی من که هم شاهین را نابود می کنیم و هم شهرداری، امروز محقق شده است.

هاشم زاده خود را مبرا از شواف دانست و گفت:آقای شهردار سراغ دارد من در کوچه پس کوچه های انتهایی شهر گشته ام، ولی امروز دیگر رویی ندارم به آنجا بروم. چقدر به فنی و امانی شما زنگ بزنم یا جواب ندهند یا برای آسفالت بگویند مصالح نداریم. دیگر رویی نمانده به سمت مردم برویم.

وی با بیان اینکه پیمانکار تقاطع غیرهمسطح مطهری کننده نیست گفت: اگر پیمانکار تغییر دهیم، 3 ماه خوابیدن پروژه تا تعیین پیمانکار جدید بهتر از این است که با پیمانکار فعلی این تقاطع 3 سال دیگر تمام شود.

وی با انتقاد از روکش آسفالت خیابان مقابل فرمانداری گفت: آقای شهردار چند نفر برای این تقاضا درب اتاق شما یا شورا مراجعه کردند؟ یا میدان روبروی پارک شغاب که یک میلیارد هزینه تراشیده، چقدر ضرورت داشته. از این پروژه های غیرضروری موارد دیگری هم است، در مقابل، 200 میلیون تومان برای خرید قیر جهت آسفالت که مهمترین مطالبه مردم است اختصاص نمی دهید.

هاشم زاده در پایان گفت: آقای امیری خودتان را تکان دهید، اگر هم می بینید در کار شما دخالت می شود اعلام کنید مانع تراشی

شهردار بوشهر هم در بخش پایایانی این جلسه، درخصوص تیمداری شاهین در لیگ برتر گفت: در شرایط خرداد و صعود تیم که فضای جامعه و اغلب اعضای شورا هم موافق تیمداری بودند، مگر من سرم درد می کرد لایحه در این خصوص ندهم. شما در شورای شهر اختیار آن را داشتید که پیشنهاد شهرداری را رد کنید.

امیری با بیان اینکه حداقل کار امروز شهرداری امروز در حال مدیریت فضای سبز، جمع آوری زباله و پرداخت حقوق هاست، اظهار داشت: یکسال است که سیستم های نظارتی در حال بررسی پرونده های شهرداری و بازرسی از عملکرد نیروهای ما هستند و عملکرد ما در میان مردم و دستگاههای نظارتی مانیتور می شود.

به گفته وی، قطعا طی یکی، دو ماه آینده گزارش کامل اتفاقات پیش آمده در شهرداری (بازداشت برخی مدیران) را به مردم ارائه خواهم کرد.

در پایان توضیحات شهردار، برزگرزاده عضو شورا از معاون عمرانی برای اینکه رقم واقعی تخصیص به این حوزه را اعلام نمی کند و سکوت کرده انتقاد نمود. از طرفی شهردار قول ارائه آمار دقیق در روز دوشنبه را داد.

همچنین هاشم زاده از سکوت روسای کمیسیون های عمران و بودجه شورا در جلسه پرسش از شهردار انتقاد کرد و گفت: آیا خانم عبدالله زاده و آقای دولابی در زمینه عمرانی مشکلی مشاهده نکردند؟

می کنند و رها کنید و بروید. شما با سابقه خوب گذشته به عنوان یک دانشگاهی و پاکدستی، امروز در نگاه مردم شورا و شهرداری ضعیف دیده می شود.

برچسب ها:
شورای شهر بوشهر

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار