نوای جنوب
    ازرنگ
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 17 تير 1399 - 10:40

نوای جنوب:آتش گرانی که شعله هایش به همه بخش های زندگی مردم زبانه کشیده، در بازار لوازم خانگی لحظه ای شده است.

نوای جنوب:این اتفاق هم صدای فروشنده را درآورده هم خریداران؛ طوری که بسیاری از مردم با رشد لحظه ای قیمت اقلام پرمصرف لوازم خانگی مواجه بوده و قدرت خرید از آنها گرفته می شود، مغازه داران هم با کسادی بازار درگیر شده اند.

در این بین، نظارتی بر بازار لوازم خانگی دیده نمی شود که اگر نظارتی بود، شاهد این حجم از چند نرخی بودن کالاهای مشابه و غریب بودن برچسب قیمت کالا در مغازه ها نبودیم.

اگرچه بخش عمده کالاهای بازار لوازم خانگی بوشهر خارجی و از مسیر غیررسمی وارد شده، اما کالاهای داخلی هم بارها بین نرخ اعلامی از سوی مغازه داران با قیمت مصوب یا مندرج در سایت کارخانه ها فاصله بسیاری وجود دارد.

در این شرایط، میانگین افزایش قیمت اقلام کالاهای پرمصرف و ضروری مثل کولر اسپیلت و یخچال در بازار بوشهر طی چهارماهه سالجاری تا حدود 50 درصد هم رشد داشته است.

این درحالی است که رییس اتحادیه لوازم خانگی کشور میانگین رشد قیمت کالاها را 25 تا 30 درصد دانسته است، اما ظاهرا بازار بوشهر و قیمت های لحظه ای آن تافته جدا بافته آمارهای کشوری می باشد.

به عنوان نمونه، یخچال و فریزر ساید‌ بای‌ ساید سامسونگ با افزایش 55 درصدی نسبت به اسفندماه گذشته اکنون در بازار به قیمت 37 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

از سوی دیگر کالای مشابه داخلی این محصول با برند کره‌ای افزایش 30 درصدی را طی سه ماه گذشته تجربه کرده و اکنون 29 میلیون تومان را رد کرده اند.

وضعیت کولر که در گرمای بوشهر یک کالای ضروری است هم نگفتنی می باشد، طوری که کولر 30 هزار ال جی به 22 میلیون تومان و گری به 18.5 میلیون تومان رسیده، درحالی که نسبت به ابتدای سال رشد 3 تا 4 میلیون تومانی را تجربه می کند.

در این این بلبشو قیمتی، شایعه فروش محصولات تقلبی در بازار هم باعث پریشانی بیشتر مردم شده، خصوصا اینکه اغلب مغازه داران حاضر به گارانتی محصولات فروشی خود نیستند و همه ضمانت آنها تا مرحله نصب می باشد.

همین مشکل باعث شد در اواخر خردادماه، وزارت صنعت معدن و تجارت گروه لوازم خانگی را نیز در سامانه استعلام قیمت ۱۲۴ وارد کند، اگرچه محصولات این سامانه، مربوط به کالاهای داخلی می باشد.

همچنین طبق وعده وزارت صمت، طرح شناسه‌ دار کردن لوازم خانگی نیز از ابتدای تیر‌ماه به صورت رسمی اجرایی شده و بعد از آن کالا‌های فاقد شناسه به عنوان کالای قاچاق از سطح بازار جمع‌آوری می گردد.

این در حالی است که ا گذشت چندین هفته از تیرماه، خبری از اجرای این طرح در بازار بوشهر نیست وباید گفت ناظران در خوابند!کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
گرانی

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار