رسته1
    رستمی
    عباسی1
    روح اله
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 19 ارديبهشت 1400 - 07:56

نوای جنوب:ا رسانه ای شدن بوشهر به عنوان بندر آزاد تجاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام، دو تن از نمایندگان استان بوشهر در مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

نوای جنوب: فلسفه وجودی مناطق آزاد، ایجاد مناطقی صادرات محور برای استقرار صنایع تولیدی است که با استفاده از منابع و دانش داخلی و خارجی به افزایش تولید، ایجاد ارزش افزوده، ارزآوری و همچنین اشتغال پایدار منجر شود. به طور طبیعی وقتی این اتفاق می‌افتد که ما زیرساخت‌های لازم را داشته باشیم.

* اگر زیرساخت‌های لازم مانند راه آهن، جاده‌های مناسب و بندر با پسکرانه مورد نیاز برای پهلوگیری کشتی‌های بالای ۵۰ هزار تن وجود نداشته باشد، منطقه آزاد به محلی برای رانت‌خواری و واردات کالا‌های غیرضروری تبدیل خواهد شد که هیچ‌گونه سودی برای مردم نخواهد داشت.

*در صورتی مردم استان از منافع منطقه آزاد بهره خواهند برد که زیرساخت مناسب برای آن فراهم شود، ولی با شرایط کنونی چیزی جز خسارت و گرانی دامنگیر مردم نخواهد بود.

* مجوز منطقه آزاد اگر در همین سطح مطرح باشد در ابعاد مختلف در زندگی مردم تأثیر منفی دارد و باعث تورم در حوزه زمین، مسکن و مواد غذایی می‌شود.

*تجارب سایر استان‌ها نشان می‌دهد که اگر نظارت کافی و وافی بر مناطق آزاد وجود نداشته باشد، افراد سودجو با سوءاستفاده از خلأ‌های قانونی و ویژه خواری در حوزه زمین و مسکن سود‌های کلانی را به جیب خواهند زد. مدیران نباید اجازه بدهند این فرصت به تهدید تبدیل شود.

* لایحه ایجاد مناطق آزاد در مجلس سابق به تصویب رسید، ولی شورای نگهبان آن را رد کرد. با اصرار مجلس برای تصویب لایحه، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. نقد و نظر‌هایی درباره چگونگی تصویب این لایحه در مجمع مطرح شده است که باید در جای خود بررسی شود.

*در مجلس نهم وقتی بحث منطقه آزاد مطرح شد، مکاتباتی با دانشگاه‌های استان، استادان صاحب‌نظر حوزه بازرگانی و اقتصاد، اتاق اصناف و بازرگانی، استاندار وقت، رئیس سازمان مناطق آزاد و تعدادی از نمایندگان مجلس که دانش اقتصاد داشتند صورت گرفت، برآورد این بود که ما تجربه خوبی در اجرایی کردن مناطق آزاد نداریم و هیچ کدام از مناطق آزاد به اهداف در نظر گرفته برای آن دست پیدا نکرده‌اند، اما زمینه‌هایی برای رانت خواری و سوءاستفاده سودجویان فراهم شده است.
*اکنون ضعف در قوانین و مقررات، ضعف در زیرساخت‌ها و تجربه مناطق آزاد ناموفق پیش روی ما است، به طور قطع با همراهی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین مناطق آزاد اقدام خواهیم کرد، ولی ضرورت دارد مسئولان برای جلوگیری از  زیان مردم و سوءاستفاده‌ها اقدام عاجل به عمل آورند.


کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
منطقه ازاد

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار