درمان
    رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 06 بهمن 1399 - 07:34

نوای جنوب:رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر با تاکید بر تسریع در اجرای خط ریلی بوشهر به شیراز گفت: در این خصوص اختصاص ردیف اعتباری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ حداقل باید به میزان ۵ هزار میلیارد ریال تامین شود.

نوای جنوب:

 عبدالکریم جمیری  صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهر با اشاره به نشست با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه کشور در زمینه تامین اعتبار پروژه‌ها و طرح‌های مهم استان اظهار داشت: در این دیدار درخصوص تکمیل اسکله‌ها و بنادر صیادی، تأسیس منطقه ویژه اقتصادی شمال استان، پرداخت تسهیلات بلاعوض به آسیب دیدگان بازارچه ساحلی دیلم تاکید شد.

عبدالکریم جمیری،نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی

* تکمیل پروژه راه آهن بوشهر شهر و تکمیل فاضلاب شهرهای بوشهر، عالیشهر و چغادک از دیگر موارد بحث در این نشست بود. در این نشست مقرر شد از محل مصوبات سفر هیئت دولت به استان بوشهر برای تکمیل شبکه فاضلاب بوشهر استفاده شود.

* تسریع در اجرای پروژه راه آهن بوشهر- شیراز یکی از مهمترین مطالبات مردم استان بوشهر از دولت است. وعده عملیاتی شدن این پروژه بارها مورد تأکید رئیس جمهور قرار گرفته چراکه اتصال این پروژه به شبکه ریلی سراسری از جنوب به شمال سبب تسهیل حمل و نقل کالاهای صادراتی و وارداتی و افزایش ظرفیت ترانزیتی کشور خواهد شد.

*رئیس سازمان برنامه و بودجه در این نشست وعده داد از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود برای تکمیل راه آهن بوشهر – شیراز  استفاده شود.

*استان بوشهر 42 درصد کل صادرات کشور را برعهده دارد . با توجه به سرمایه‌گذاری‌ رو به رشد برای توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق پارس جنوبی و شمالی و افزایش مبادلات تجاری نفتی و غیرنفتی از طریق استان استان بوشهر لزوم اتصال به خط مواصلاتی اصلی و ارزان بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.

* با اشاره به پیگیری برنامه ایجاد بندر جامع استان بوشهر با همکاری وزارت نفت ، بدون تردید ایجاد این بندر با بهره‌گیری از حمل و نقل ریلی بهترین کارکرد و توجیه اقتصادی دارد.

* برای تکمیل پروژه خط ریلی بوشهر باید در فرآیند تامین تسهیلات مالی خارجی فاینانس این پروژه تسریع شود. باید در این راستا، زمینه واگذاری و اجرای قطعاتی از پروژه به شرکت‌هایی که آمادگی تهاتر مبادلات خود با نفت و استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه امسال را دارند فراهم شود.

*برای فعال ماندن پروژه خط ریلی بوشهر به شیراز ردیف اعتباری آن در لایحه بودجه سال آینده حداقل باید به میزان 5 هزار میلیارد ریال تقویت شود.

*بازسازی و نوسازی اسکله‌های صیادی جفره، بندرگاه، شیف و خارگ مورد تاکید است. 7 اسکله صیادی در بندر بوشهر و جزیره خارگ نقش مهمی در اشتغال 6 هزار صیاد و تامین امنیت غذایی مردم دارد که 4 اسکله آن نیاز به بازسازی و نوسازی دارند.

*با تاکید بر تامین اعتبارات لازم برای تکمیل اسکله‌های صیادی ، برای تکمیل پروژه اسکله صیادی جفره، بندرگاه و احداث اسکله صیادی شیف، تکمیل اسکله صیادی خارگ 122 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

* پروژه‌های متعددی در حوزه بنادر صیادی روی زمین مانده است. این پروژه‌ها در صورت تأمین اعتبار و همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قبل از پایان این دولت به بهره‌برداری می‌رسد و تحول قابل توجهی در وضعیت معیشتی صیادان مناطق ساحلی به وجود خواهد آورد.

* با تاکید بر تکمیل اسکله‌ها و بنادر صیادی استان ، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای احداث زیرساخت‌های لازم برای منطقه ویژه اقتصادی شمال استان و تخصیص تسهیلات بلاعوض به آسیب دیدگان آتش سوزی بازارچه ساحلی دیلم دستورات لازم را صادر کرد.

*ا تاکید بر توجه به سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت، گاز و پتروشیمی در منطقه ویژه شمال استان خواستار توجه به طرح‌های گلخانه‌ای و توسعه برنامه‌های آبزی‌پروری شد.

* ناپایداری مشاغل و عدم سرمایه‌گذاری مناسب برای توسعه صنایع را از عوامل موثر برافزایش نرخ بیکاری دانست.نرخ بیکاری در شهرستان‌های شمالی استان بالای 14 درصد در حالی‌که این شاخص  در سطح استان بوشهر حدود 10 درصد است.

*استفاده از ظرفیت‌های توسعه بخش صنعت در شمال استان و بسترسازی برای سرمایه‌گذاری، احداث و تکمیل شبکه فاضلاب شهرهای بوشهر، عالیشهر و چغادک از دیگر موارد است. در آتش سوزی بازارچه ساحلی بندر دیلم 169 واحد صنفی دچار خسارت شدند که طبق برآوردها حدود 60 میلیارد تومان به غرفه‌داران صدمه وارد شد.

* بدهی بانکی خسارت دیدگان از آتش‌سوزی دیلم 11 میلیارد تومان است. با توجه به شرایط نامناسب معیشتی شاغلان این بازارچه و زمینه‌سازی برای تداوم فعالیت آنها باید حداقل 30 میلیارد تومان اعتبار به صورت بلاعوض در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
جمیری

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار