نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 12 آذر 1398 - 05:46

نوای جنوب:»، معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان بوشهر می گوید موج اول ابتلا به HIV و یا ایدز از راه تزریق و سرنگ آلوده، موج دوم انتقال از راه مادر به فرزند و موج سوم از رفتارهای جنسی نامطمئن و پرخطر است

نوای جنوب:

 

حمایت روانی مهمترین حمایت از یک بیمار مبتلا به ایدز

 

این مسئول افزود: همچنین باشگاه مثبت که در شهرستان های بوشهر و دشتستان که مبتلایان به HIV+ را دور هم جمع کرده و خدمات حمایتی به آنها ارائه می دهد و مشاوره و گروه درمانی به علاوه خدماتی که گفته شد اعم از خدمات پیشگیرانه و آموزش ها دریافت می کنند.

 

معاون بهزیستی بوشهر یادآور شد: مبتلا به ایدز به دلیل اینکه گاها بر اثر ناآگاهی و عدم اطلاع رسانی به این ویروس آلوده شده که ممکن است در کوتاه مدت تبدیل به بیماری نشود نیاز به حمایت جدی دارد که حمایت روانی و عدم برچسب زدن مهمترین حمایت بوده و باید با اطلاع رسانی عمومی فرهنگ بهینه ای در میان مردم جا انداخته شود و کار به شکلی پیش برود که اگر روزی قرار بر تاسیس مرکز گذری در یک شهر باشد به جای اینکه با مقابله و برخورد شدید مردم مواجه شویم، خود مردم برای پیشگیری از ابتلای هر فردی استقبال و کمک کنند.

 

وی تصریح کرد: دو قشر خیلی جدی که ممکن است خطر ابتلا به ایدز آنان را تهدید کند کودکان و زنان هستند که لازم است بتوانیم فعالیت های آگاهی رسانی، پیشگیرانه و حمایتی خود را به شکل گسترده تری انجام دهیم. اگر ما -بهزیستی، رسانه و مسئولان بالاتر- دست روی دست بگذاریم ممکن است موج سوم این بیماری کشور را فرا بگیرد که خوشبختانه الان این وضعیت کنترل شده است.

 

مردم از تماس با فرد HIV نترسند

 

محمد غلامی با اشاره به شیوه های ابتلا به بیماری ایدز گفت: موج اول اعتیاد و از راه تزریق و سرنگ آلوده، موج دوم انتقال از راه مادر به فرزند –بند ناف- و موج سوم نیز از رفتارهای جنسی نامطمئن و پرخطر که خوشبختانه طبق آمار کشور ما وارد موج سوم هنوز نشده است اما این خطر ما را تهدید می کند.

 

این مسئول بیان کرد: در استان بوشهر نیز به تبع کشور در فاز یک و دو هستیم و عمده مبتلایان از راه سرنگ و سرسوزن و یا گاها خون آلوده مبتلا شده اند و مواردی نیز انتقال از راه مادر به فرزند بوده است.

 

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان بوشهر با اشاره به ضرورت اطلاع رسانی صحیح و آگاه کردن مردم تاکید کرد: نکته دیگر اینکه یک فرد مبتلا به HIV حتی اگر وارد بیماری ایدز شده باشد فردی نیست که نتواند در جامعه حضور پیدا کند و معاشرت کند، و یا نتوان با او دست داد. ویروس HIV به این شکل و با بزاق دهان منتقل نمی شود، بلکه این ویروس معمولا و بیشتر مواقع از راه خون و یا مواردی که منجر به خونریزی می شود انتقال می یابد. لذا مردم خیلی نباید از اینکه یک فرد HIV را ببینند نگران باشند و یا از اینکه کنار او بنشینند و با او تماس داشته باشند بترسند.

برچسب ها:
ایدز

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار