ابفا2
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 30 ارديبهشت 1402 - 07:39

نوای جنوب:دنیای مدرن برای ارائه عملکرد درست به اجزا متحرک زیادی نیاز دارد. در این میان، اتصال از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بخش بزرگی از آنچه نیروی مورد نیاز آن را تامین می کند در مدار زمین قرار دارد. ماهواره ها برای اهداف مختلفی از پژوهش های علمی تا ارتباطات کاربرد دارند. هر ساله تعداد بیشتری ماهواره به فضا پرتاب می شوند.

نوای جنوب:دنیای مدرن برای ارائه عملکرد درست به اجزا متحرک زیادی نیاز دارد. در این میان، اتصال از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بخش بزرگی از آنچه نیروی مورد نیاز آن را تامین می کند در مدار زمین قرار دارد. ماهواره ها برای اهداف مختلفی از پژوهش های علمی تا ارتباطات کاربرد دارند. هر ساله تعداد بیشتری ماهواره به فضا پرتاب می شوند.بسیاری از نیازها و چالش های تحمیل شده توسط الزامات جامعه مدرن به عملکرد ماهواره های در حال گردش به دور سیاره زمین وابسته هستند.

تا تاریخ چهارم می 2023، وبسایت ردیابی ماهواره Orbiting Now تعداد 7702 ماهواره فعال در مدارهای مختلف زمین را فهرست کرده است. با یک بررسی عمیق‌تر درباره تعداد ماهواره هایی که در فضا هستند، مشخص می شود که ماهواره های اندازه کوچک بر مدار پایینی زمین تسلط یافته اند.

چند ماهواره در فضا وجود دارد؟

مدار این ماهواره ها کجاست؟

در سه دسته اصلی مدارهای سیاره زمین، ماهواره های کوچک بیشتر در مدار پایینی زمین دیده می شوند، در شرایطی که ماهواره های بزرگ بر مدار زمین‌ایستا تسلط دارند.

مدار زمین‌ایستا 12 درصد

مدار میانی زمین 3 درصد

مدار پایینی زمین 84 درصد

دسترسی به مدارهای پایین آسان‌تر است و مزایای خاصی برای ماهواره های کوچک دارد. به عنوان نمونه، سیگنال های رادیویی برای رسیدن به مدار پایین زمین نسبت به مدار زمین‌ایستا زمان بسیار کمتری نیاز دارند. در نتیجه ماهواره های ارتباطی که در مدار پایینی گردش می کنند می توانند خدمات اینترنتی با کیفیت بالاتر را ارائه دهند. نزدیک بودن به زمین همچنین به ماهواره های اجازه می دهد با دستگاه های اینترنت اشیا صنعتی ارتباط برقرار کنند.

چند ماهواره در فضا وجود دارد؟

این ماهواره ها چه کار می کنند؟

ماهواره ها با توجه به محموله خود می توانند ماموریت های مختلفی را انجام دهند. پنج ماموریت اصلی رایج شامل موارد زیر می شوند:

ماموریت تعداد ماهواره ها
ارتباطات 3135
رصد زمین 1052
توسعه فناوری 383
ناوبری 154
علوم فضایی 108

 

به جز ناوبری، این ماموریت ها به طور فزاینده ای توسط ماهواره های کوچک انجام می شوند. به عنوان نمونه، 80 درصد ماهواره های ارتباطی و 79 درصد ماهواره های توسعه فناوری دارای جرم پرتاب زیر 300 کیلوگرم هستند.

چند ماهواره در فضا وجود دارد؟

چند کشور دارای ماهواره در مدار هستند؟

ماهواره های عملیاتی در 105 کشور یا سازمان چند ملیتی ثبت شده اند. ده کشور دارای بیشترین ماهواره عملیاتی شامل موارد زیر می شوند:

کشور/سازمان چند ملیتی تعداد ماهواره های عملیاتی
آمریکا 2926
چین 493
انگلیس 450
روسیه 167
ژاپن 90
آژانس فضایی اروپا 62
چندملیتی 61
هند 58
کانادا 52
آلمان 44

 

این فهرست چندان تعجب‌آور نیست زیرا این کشورها مدت هاست که بخشی از عصر فضا محسوب شده و میزبان بسیاری از شرکت های ماهواره ای تجاری هستند.

چند ماهواره در فضا وجود دارد؟

چه تعداد از ماهواره های فعال را مدل های کوچک تشکیل می دهند؟

دسته ماهواره ای تعداد ماهواره ها
ابر ریزماهوراه 2379
ریزماهواره 331
نانوماهواره 790

این تسلط ماهواره های کوچک قدمت چندانی ندارد. تنها 34 درصد از ماهواره های پرتاب شده در دهه 1990 در این دسته قرار داشتند. تا دهه 2020، ماهواره های کوچک 90 درصد از پرتاب ماهواره ها را تشکیل می دادند.

چه چیزی موجب این افزایش چشمگیر شده است؟ ماهواره های کوچک مزایای بسیاری را برای کاربردهای فضایی نوآورانه ارائه می کنند.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
ماهواره

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار