رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 22 مهر 1400 - 16:07

نوای جنوب:مدیر عامل تعاونی لنج داران بندر گناوه در دیدار بااستاندار بوشهر خواستار تشکیل کارگروه ویژه واردات کالای همراه ملوان شد*

نوای جنوب:مدیر عامل تعاونی لنج داران بندر گناوه در دیدار بااستاندار بوشهر خواستار تشکیل کارگروه ویژه واردات کالای همراه ملوان شد*

▫سیدعلی موسوی گمارانی در این دیدار با ارائه گزارشی مبسوط درباره کمیت و کیفیت واردات کالای همراه ملوان(ته لنجی) توسط لنج های سنتی گفت: آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد که سال گذشته ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار وارد ایران شده است. بر همین اساس به طور میانگین، ارزش دلاری هر ۱ تن کالایی که وارد ایران شده برابر با ۱۱۱۶ دلار است.
از سوی دیگر بنا بر آمارهای رسمی سازمان بنادر و دریانوردی، تعداد لنج‌های فعال در بخش کالای همراه ملوان حدود ۲۵۰۰ فروند است. از سوی دیگر، مطابق مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هر لنج اجازه ۲ سفر در سال و حداکثر به میزان ۶۰ وانت نیسان را دارد که با توجه به ظرفیت ۲.۲ تنی وانت نیسان، مشخص می‌شود کل میزان باری که سال گذشته از مجرای ته‌لنجی امکان ورود به کشور را یافته در بیشترین حالت ۳۳۰ هزار تن به ارزش حداکثر ۳۶۸ میلیون دلار بوده است.
موسوی گمارانی افزود:  بر همین اساس، با در نظر گرفتن آمارهای رسمی به روشنی مشخص می‌شود که ادعای واردات ۵ میلیارد دلار کالا به کشور از مجرای ته‌لنجی کذب و بی‌اساس است.

▫مدیر عامل تعاونی لنج داران گناوه در ادامه با ارائه دلایل کارشناسی اظهار داشت: با توجه به وضع موجود و کمبود ظرفیت انبار کالا در گمرکات بنادر استان و نیز تشریفات و فرایندهای زمان بر ترخیص کالا در گمرکات، درحال حاضر بهترین شیوه ترخیص کالای ته لنجی، حمل یکسره می باشد.

▫موسوی گمارانی در ادامه خواستار تشکیل کارگروه ویژه واردات کالای همراه ملوان زیر نظر استاندار جهت رفع مشکلات موجود شد.
▫وی گفت: این کار گروه می تواند با اقدامات مطالعاتی پیوسته در طول سال نسبت به هوشمند سازی فهرست اقلام مشمول ته‌لنجی(بر اساس مناسبت های فصلی و نیازهای بازار و مردم) اقدام نموده و پیشنهادات خود را به استاندار ارائه نماید.
گمارانی افزود: همچنین این کارگروه می تواند براساس نظرات ادارات کل صمت و جهاد کشاورزی استان نسبت به واردات کالا جهت تامین نیازهای واحدهای صنعتی و رفع نیازهای کشاورزان استان تصمیم گیری نماید.

 سیدعلی موسوی گمارانی در ادامه گفت: پیشنهاد می‌شود طی رایزنی با سازمان برنامه بودجه، گمرک ایران و سایر مراجع ذیربط، منابع مالی حاصل از عوارض ورود کالای ته‌لنجی جهت رفع مشکلات استان اختصاص یافته و بخشی از آن در محدوده فعالیت و خدمات ادارات بندر از قبیل ایجاد اسکله توسعه و گسترش خدمات بندری، انبارداری، ارتقاء سطح ایمنی شناورهای سنتی و... هزینه شود.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
احمد محمد زاده

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار