رسته1
    عباسی1
    رستمی
    روح اله
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 10 تير 1399 - 18:43
تاخیر ستاد استانی مدیریت کرونا و نگرانی مردم؛

نوای جنوب:انتظار می رود ستاد استانی مدیریت کرونا با اختیاراتی که دارد، محدودیت های کرونایی را اعمال و بر اجرایی شدن آن نظارت موثری صورت بگیرد؛ قبل از آنکه بوشهر از شرایط قرمز امروز فراتر برود.

نوای جنوب:عبدالحسین قاسمی: شیب تند ابتلای کرونا در استان به جایی رسیده که امروز بوشهر رسما به جمع استان های دارای وضعیت قرمز وارد شد.

به گزارش خلیج فارس؛ براساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، بوشهر به همراه استانهای خوزستان، کردستان، آذربایجان های غربی و شرقی، هرمزگان، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز قرار دارند.

این درحالیست که با توجه به تصمیم هفته پیش ستاد ملی کرونا، اعمال محدودیت در استان های دارای وضعیت قرمز و هشدار به ستادهای استانی سپرده شده و با هماهنگی وزارت کشور اجرایی می شود.

اما با گذشت چندین روز، خبری از تشکیل ستاد استانی کرونا یا اظهارنظر رسمی استاندار و رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره اجرای محدودیت ها نیست.

به عقیده کارشناسان، برای قطع زنجیره کرونا، اعمال محدودیت هایی مثل تعطیلی موقت بازارها، ادارات و مراکز تجمع موثر است.

هرچند اگر بی توجهی عمومی به پروتکل های بهداشتی مثل فاصله گذاری و ماسک ادامه داشته باشد و تغییری در رفتار عمومی ایجاد نشود، درصورت بازگشایی مجدد، بازهم پس از مدتی مجددا کرونا شیب صعودی خواهد گرفت و تغییرات مقطعی و گذرا است.

تست هایی که بعد دو هفته جوابش نرسیده!

ضعف دیگر در مدیریت کرونا در استان بوشهر، تاخیر غیرعادی در اعلام نتیجه تست های بیماران مشکوک کرونا است؛ طوری که بسیاری از افراد پس از دو هفته، هنوز از مثبت یا منفی بودن تست خود بی اطلاع هستند.

این درحالیست که از ماه گذشته رییس دانشگاه علوم پزشکی بارها وعده ایجاد آزمایشگاههای جدید کرونا در برازجان و جنوب استان را داده، اما هنوز عملی نشده و تراکم تست ها روی تنها آزمایشگاه استان، باعث چنین مشکلی شده است.

افزون بر آن، تاخیر در پاسخگویی تست ها، باعث شده تا افراد مشکوک به کرونا در جامعه و محل کار حضور داشته و وقتی از مثبت بودن نتیجه خبر دار شوند که دو هفته الزام قرنطینه خانگی هم طی شده و آنها بیماری را انتقال داده اند!

ایمنی گله ای، بسیاری از مردم را سوگوار می کند

از زمان شیوع کرونا در کشور، شاهد تصمیمات متناقض و خلق الساعه از سوی دولتمردان هستیم و گرفتار آزمون و خطا شده ایم و این روند به "ایمنی گله ای" منجر شده؛ یعنی آنچه که گفته می شود درصورت مبتلا شدن 60 تا 70 درصد جمعیت، شاهد ایمن شدن جامعه در مقابل ویروس هستیم.

اما این رویکرد با فرسایش و خستگی کادر درمان، بالا رفتن آمار فوتی ها و عزادار شدن بسیاری از خانواده ها منجر می شود و درباره موثر بودن آن اما و اگرهای زیادی مطرح است.

از این رو انتظار می رود ستاد استانی مدیریت کرونا با اختیاراتی که به تازگی دریافت کرده، محدودیت های کرونایی را اعمال و بر اجرایی شدن آن نظارت موثری صورت بگیرد؛ قبل از آنکه بوشهر از شرایط  قرمز، فراتر برود.

افکار عمومی منتظرند تا ببینید مسئولان استان بوشهر برای مدیریت شرایط حاضر چه تصمیم‌هایی دارند و چه زمانی از انفعال و بی عملی خارج می شوند؟کانال خبری نوای جنوب


نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار