نوای جنوب
    ازرنگ
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 24 فروردين 1399 - 20:01

نوای جنوب:هانیه لواف روانشناس و مشاور، اظهار کرد: دعوای بین خواهر و برادر‌ها و تعارضات و کشمکش‌های آن‌ها امری اجتناب ناپذیر است و در هر خانه و در هر سنی شاهد آن هستیم.

نوای جنوب:

هانیه لواف روانشناس و مشاور، اظهار کرد: دعوای بین خواهر و برادر‌ها و تعارضات و کشمکش‌های آن‌ها امری اجتناب ناپذیر است و در هر خانه و در هر سنی شاهد آن هستیم.

وی با بیان اینکه گا‌هی حسادت‌هایی که بین آن‌ها وجود دارد و از طریق دعوا‌ها به نوعی تخلیه هیجانی صورت می‌گیرد، بیان کرد: در برخی مواقع کودکان از شیوه حل مساله و مدیریت آن ناآگاه هستند و نمی‌دانند چگونه مشکل خود را برطرف کنند.

این روانشناس با اشاره به اینکه گاهی بچه‌ها نیز به علت پایین بودن سن و عدم رشد شناختی نمی‌توانند مسائل را تجزیه و تحلیل کنند، به درک و شناخت مناسبی نسبت به مسائل دست پیدا کنند، ادامه داد: والدین نباید تا وقتی که بین آن‌ها دعوای شدیدی که منجر به آسیب جسمی شده، مداخله کنند زیرا این کار منجر به طرفداری از یک کودک می‌شود و در فرد مقابل خشم نهفته‌ای ایجاد می‌شود و ممکن است که این دعوا لحظه‌ای بعد فراموش گردد، اما خشم و هیجان منفی در کودک ماندگار شود و به نوعی دیگر بروز پیدا کند.

بیشتر بخوانید: 

چرا بچه ها با هم دعوا می کنند؟

لواف ادامه داد: آسیب دیگر این مداخله این است که کودکان هیچ وقت نحوه حل مساله و پیدا کردن راهکار مناسب را یاد نمی‌گیرند و منفعل بار می‌آیند و همواره خودشان رو پشت والدین پنهان می‌کنند تا آن‌ها مشکلاتشان را برطرف کنند.

این روانشناس تصریح کرد: می‌توانید گاهی از تکنیک حواس پرتی و یا جایگزین کردن فعالیت لذت بخش دیگری که ذهن کودک معطوف به آن شود استفاده کنید، در مواقعی که دعوای بین آن‌ها خیلی شدید بود تنها آن‌ها را جدا کنید و اطلاع دهید که فعلا اجازه بازی با هم را نخواهند داشت و اگر دعوا سر وسیله‌ای بود می‌توانید از تکنیک توقیف اسباب بازی استفاده کنید و بگویید، چون نمی‌توانید با هم بازی کنید تا زمان مشخصی که برایش تعیین می‌کنید نمی‌توانند از آن وسیله استفاده کنند و این کار را با اطلاع رسانی قبلی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: 

صدور حكم طلاق به خاطر دخالت‌هاي مادر شوهر

وی خاطرنشان کرد: می‌توان هر وقت اوضاع آرام بود و در شرایط مناسب راجع به درگیری و نحوه مدیریت آن به کودکانتان آموزش‌های لازم را ارائه دهید تا از وقوع مجدد درگیری پیشگیری کرده باشید و در آخر سعی شود که تایم کیفی بیشتری والدین برای کودکان در نظر بگیرند و با برنامه ریزی کردن اوقات بهتر و با کیفیت تری را تجربه کنند.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
خواهر و برادر

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار