نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 09 بهمن 1401 - 17:12

نوای جنوب:باید منتظر نصب المان جدید طاووس دروازه قرآن شیراز ماند و دید که آیا این سازه با اقبال اهالی و فرهنگ دوستان شیرازی همراه خواهد شد.

نوای جنوب:

 

 نماد شهری کنونی طاووس دروازه قرآن شیراز که با گذشت چهار سال از نصب و اجرا از استقبال شهروندان نصیبی نداشت، بنا بر اعلام مسئولان شهری، مجددا به شکل و شمایل قدیمی طراحی شده و بزودی طاووس قدیمی به ورودی شمالی کلانشهر بازخواهد گشت.

 سازه طاووس دروازه قرآن شیراز پس از آنکه سه دهه در ورودی اصلی شهر فرهنگی شیراز چشم نوازی می‌کرد با تدبیر مسئولان وقت در اسفندماه ۹۷ برچیده و بار کامیون و به مکانی نامعلوم منتقل شد و جای خود را به طاووسی جدید در حالت ایستاده داد.

شکل و شمایل نماد جدید طاووس در آن ایام انتقاد‌های زیادی در پی داشت و پس از آن، پس زمینه سیل ویرانگر شیراز نیز شد.

زمانی کمتر از یک ماه از نصب طاووس جدید در پنجم فروردین ۹۸ سیلی ویرانگر در محل دروازه قرآن شیراز جان ۲۲ نفر از هموطنان را در تعطیلات نوروز آن سال گرفت و صد‌ها نفر را نیز زخمی کرد و زندگی خیلی از اهالی را با خود برد.

 

(تصاویر) طاووس بدقواره شیراز دوباره برمی‌گردد

طاووس بدقواره از سیل و آتش جان به در برد

نامبارک بودن این سازه شاید به مذاق برخی خوش نیامده بود و اندکی از نیمه شب که فردایش جمعه شانزدهم فروردین ۹۸ می‌شد، این تندیس به دست فردی آتش زده شد.

عامل این آتش سوزی که همزمان با آتش زدن مجسمه طاووس اقدام به فیلمبرداری و انتشار آن در فضای مجازی کرده بود در همان ایام دستگیر شد، اما هیچگاه دلایل این اقدام رسانه‌ای نشد.

(تصاویر) طاووس بدقواره شیراز دوباره برمی‌گردد

طاووس قدیمی

ظاهر نازیبا و بدقواره طاووس جدید ماه‌ها نقل محفل برخی مجالس و رسانه‌های محلی بود تا اینکه در هفته جاری و پس از حدود چهار سال از زمان نصب این سازه شهری؛ رئیس سابق سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز در ششم بهمن ماه جاری از تغییر نورپردازی میدان طاووس در مجاورت دروازه قرآن و همچنین مجسمه طاووس این محل که در سال‌های گذشته انتقادات زیادی را در پی داشت خبر داد و گفت: مجسمه طاووس شبیه سازه قبلی و قدیمی این محل در حال احداث است که تا پایان سال جاری در این محل نصب می‌شود.

(تصاویر) طاووس بدقواره شیراز دوباره برمی‌گردد

نماد کنونی طاووس

روح الله مظفری، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز دقایقی بعد از اعلام این خبر در نشست خبری خود از کار خود برکنار و جای خود را به حمید کشتکار داد.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز نیز در گفتگو با ایرنا خبر ساخت سازه جدید طاووس دروازه قرآن را تائید کرد و گفت که در دهه فجر امسال طاووس تازه طراحی شده جای خود را به سازه بدقواره می‌دهد.

طاووس جدید به جای سازه اردک نما

شهردار منطقه ۳ شیراز جمعه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: طراحی المان‌های شهری مساله‌ای سلیقه‌ای است و ساخت سازه کنونی طاووس دروازه قرآن در سال‌های اخیر انتقادات زیادی را در پی‌داشته و حتی بعضی شباهت این نماد با اردک به جای طاووس را مطرح کرده‌اند.

علامرضا شهریاری افزود: در پی انتقادات وارد شده به این المان شهری در ماه‌های گذشته با هنرمند خوش ذوق شیرازی رایزنی و سازه‌ای جدید طراحی و اکنون ساخته شده است.

وی با بیان اینکه در روز‌های اخیر بازدیدی نیز از کارگاه ساخت این نماد شهری انجام شده است، گفت: سازه جدید طاووس تا پایان بهمن ماه امسال در محل دروازه قرآن نصب خواهد شد.

شهردار منطقه ۳ شیراز عنوان کرد: بعد از نصب این المان بخش دم طاووس نیز با گلکاری و نورپردازی توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز تکمیل خواهد شد که امید داریم به نحوی زیبا کار انجام شود.

شهریاری اظهار داشت: شکل طاووس جدید دروازه قرآن مانند سازه قدیمی که حدود چهار سال پیش جمع آوری شد، به شکل نشسته است و همچنین به پرنده طاووس نیز شبیه‌تر است.

وی با بیان اینکه جنس بیرونی سازه جدید نیز چمن مصنوعی است، گفت: استفاده از چمن طبیعی به دلیل شرایط آب و هوایی شیراز امکان پذیر نیست، ولی قطعا ترکیب زیباتری از گذشته برای این سازه پیش بینی شده است.

شهردار منطقه ۳ شیراز گفت: تاکنون حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای ساخت المان جدید طاووس دروازه قرآن شیراز هزینه شده است.

محور دروازه قرآن در حال بازطراحی است

او در ادامه از انجام اقدامات اولیه برای بازطراحی محور دروازه قرآن شیراز خبرداد و گفت: دروازه قرآن اکنون از وضعیت آشفته‌ای برخوردار است در حالی که ورودی اصلی شیراز است و سالانه میلیون‌ها مسافر و گردشگر از این محور عبور و یا از جاذبه‌های آن بازدید می‌کنند.

وی ادامه داد: آلودگی‌های بصری و زیست محیطی در محدوده مهم دروازه قرآن شیراز که هویت تاریخی این شهر است دیده می‌شود.

شهریاری تاکید کرد: بازطراحی این محور برای زیباسازی و کاهش بار ترافیکی اکنون توسط مشاور طرح در حال مطالعه است تا ترافیک سواره این محور ساماندهی شود و شاید با ایجاد یک زیرگذر و یا هر تغییر دیگری این کار دنبال شود.

شهردار منطقه ۳ شیراز در پایان گفت: پیش بینی می‌شود که عملیات اجرایی محور دروازه قرآن شیراز در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ آغاز شود.

حال باید منتظر نصب المان جدید طاووس دروازه قرآن شیراز ماند و دید که آیا این سازه با اقبال اهالی و فرهنگ دوستان شیرازی همراه خواهد شد.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
طاووس

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار