درمان
    رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 11 فروردين 1400 - 22:27

نوای جنوب:نقشه روزانه‌ اعلام وضعیت موجودی خون به تفکیک ادارات کل انتقال خون استان‌ها منتشر شد که براساس آن بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارد.

نوای جنوب:این نقشه که هر شبانه روز به روز رسانی می‌شود با هدف اطلاع رسانی به مردم طراحی شده و حامل سه پیام مختلف بر اساس رنگ بندی قرمز، زرد و سبز است.

رنگ بندی‌های هر استان در این نقشه براساس میزان ذخایر خون موجود در مراکز انتقال خون تعریف شده است.

رنگ قرمز در این نقشه حامل پیام «اقدام فوری برای اهدای خون» است و بدین معنا است که ذخایر خون استان کاهش یافته و انتظار می رود داوطلبان اهدای خون با هدف جبران این ذخایر و افزایش میزان موجودی در اولین فرصت به نزدیک‌ترین مرکز اهدای خون استان مراجعه و خون اهدا کنند.

بر اساس این نقشه اکنون استان‌های بوشهر، گیلان، مازندران، سمنان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌هایی که در شرایط مناسبت تری از ذخایر خون قرار داشته باشند در این نقشه به رنگ زرد به تصویر کشیده می‌شوند و این رنگ حامل پیام «اقدام به اهدای خون حداکثر تا ۱۴ روز آینده» است.

اگرچه رنگ زرد بر «اهدای فوری خون» تاکید ندارد، اما از داوطلب‌های اهدای خون درخواست می‌شود که در نهایت در بازه زمانی ۱۴ روزه جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون استان خود مراجعه کنند و با هدف کمک به بیماران خون اهدا کنند.

رنگ زرد وضعیت شکننده‌ای از ذخایر خون را به تصویر می‌کشد که در صورت حضور اهداکنندگان خون پایدار و سبز می‌شود.

در نقشه وضعیت ذخایر خون، رنگ سبز حامل پیام «اهدای مستمر خون» است. سقف اهدای مستمر خون برای آقایان ۴ بار و برای خانم‌ها ۳ بار در سال است.

تامین پایدار ذخایر خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور تنها با اهدای مستمر خون ممکن است و سازمان انتقال خون همواره مردم را به اهدای مستمر توصیه می‌کند.

خون در کشور در قالب شبکه خون رسانی ملی توزیع می‌شود. چنانچه استانی با کمبود ذخایر مواجه شود خون مورد نیاز را از استان‌هایی که ذخایر خون بیشتری دارند دریافت خواهد کرد؛ بنابراین هیچ کدام از استان‌های کشور با کمبود خون مواجه نمی‌شوند.

این نقشه تنها وضعیت ذخایر گلبول قرمز را نشان می‌دهد و بیانگر ذخایر فرآورده پلاکت خون که طول عمر آن در خارج از بدن تنها ۳ تا ۵ روز است، نیست.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
اهدا خون

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار