رستمی
    ابفا2
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 24 آذر 1401 - 06:54

نوای جنوب: دکتر سید ابراهیم رئیسی، عصر امروز چهارشنبه در جلسه شورای‌عالی محیط‌ زیست اصل پنجاهم قانون اساسی، سیاست‌های کلی حفاظت محیط‌ زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سند تحول دولت مردمی را چهار سند مهم و بالادستی در حوزه محیط زیست برشمرد و افزود: در همه اسناد بالادستی کشور تاکید شده که هر گونه توسعه فرع بر حفظ محیط‌ زیست است، اما این به معنای آن نیست که به بهانه حفاظت از محیط‌ زیست اجازه توسعه به صنایع و اقتصاد کشور ندهیم.

نوای جنوب:


هرگونه توسعه فرع بر حفظ محیط زیست است/ کوتاهی در اجرای کامل قانون هوای پاک از هیچ دستگاهی پذیرفته نیست/ اقدامات و سیاست‌های حفاظتی باید ابتدا بر پایه تشویق باشد

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به ضرورت اقدام موثر برای مقابله با معضل گرد و غبار بر لزوم پیگیری و به نتیجه رساندن اقدامات و همکاری‌های منطقه‌ای برای حفاظت از محیط‌ زیست، بر اجرای کامل قانون مقابله با آلودگی هوا تاکید کرد و افزود: کوتاهی در اجرای قانون از هیچ دستگاهی پذیرفته نیست و دستگاه‌ها باید در این زمینه پاسخگو باشند.

وی افزود: دستگاه‌ها اگر در اجرا هم به این نتیجه رسیدند که بخشی از قانون به هر دلیل قابل اجرا نیست، باید جمع‌بندی خود را به قانونگذار اعلام و موضوع را برای مردم نیز تشریح کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت مقابله بدون ملاحظه با متعرضین به عرصه‌های طبیعی، از اعضای شورای‌عالی محیط زیست خواست حتی اگر بخشی از منابع و عرصه‌های طبیعی در اختیار یک سازمان یا دستگاه دولتی و عمومی قرار داده شده باشد، مسئولان باید با تخلفات احتمالی قاطع برخورد کنند و این‌گونه تصور نشود که بخش‌های دولتی و عمومی اجازه سوءاستفاده از قدرت را دارند.

هرگونه توسعه فرع بر حفظ محیط زیست است/ کوتاهی در اجرای کامل قانون هوای پاک از هیچ دستگاهی پذیرفته نیست/ اقدامات و سیاست‌های حفاظتی باید ابتدا بر پایه تشویق باشد

وی در ادامه با سخت و مهم توصیف کردن مسئولیت‌ها و وظایف محیط‌بانان، بر حمایت از آنان در انجام وظایف‌شان تاکید و مسئولان سازمان حفاظت محیط‌ زیست را مکلف کرد، ملاحظات زیست محیطی حال و آینده کشور را برای طرح در برنامه هفتم توسعه گردآوری و تدوین کنند.

رئیسی ضمن مهم دانستن استفاده از فناوری و دستاورد‌های دانش‌بنیان در حفاظت از محیط زیست، خطاب به مسئولان محیط زیست کشور گفت: بهتر است که اقدامات و سیاست‌های حفاظتی شما بر پایه تشویق باشد و آنجا که مشوق‌ها موثر واقع نشدند، به سراغ اعمال مقررات و برخورد قانونی رفت.

رئیس جمهور انگیزه و دغدغه افراد و سازمان‌های مردم نهاد را برای حفاظت از محیط‌زیست ارزشمند دانست و بر اهمیت بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و انگیزه‌های مردمی در مسیر حفاظت از محیط زیست تاکید کرد.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
رئیسی

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار