رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 26 ارديبهشت 1401 - 04:53

نوای جنوب: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان بوشهر از جذب ۶۶ درصد تسهیلات برای خسارت‌دیدگان متأثر از خشکسالی خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۴۵۵ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره ویژه خشکسالی به استان بوشهر تخصیص یافته است. 

نوای جنوب:

- معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان بوشهر از جذب ۶۶ درصد تسهیلات برای خسارت‌دیدگان متأثر از خشکسالی خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۴۵۵ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره ویژه خشکسالی به استان بوشهر تخصیص یافته است.

 نوای جنوب:، آب همواره به‌عنوان اصلی‌ترین عنصر در توسعه و پیشرفت معرفی شده که بررسی تمدن حکایت از آن دارد که این تمدن‌ها در کنار آبراهه‌ها، رودخانه‌ها و مناطق پر آب تشکیل شده و تداوم یافته است.

استان بوشهر در جنوب غرب کشور یکی از مناطق کم بارش است که در سال‌های اخیر بر تداوم خشکسالی‌ها افزوده است به گونه‌ای که میانگین بارندگی در استان بوشهر 255 میلیمتر است که در سال آبی گذشته شاهد کاهش 17 درصدی این آمار بودیم.

تداوم خشکسالی سبب کاهش آورد رودخانه و عدم تغذیه منابع آب زیرزمینی استان شده و نخستین تأثیر آن بر کشاورزی به‌عنوان بزرگترین مصرف کننده آب می‌گذارد.

ممنوعه و بحرانی شدن دشت‌های استان بوشهر

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر، تغذیه نشدن آب‌های زیرزمینی سبب ممنوعه و بحرانی شدن دشت‌های استان بوشهر شده و امکان توسعه کشت در آنها وجود ندارد.

علی محمدی وضعیت ذخیره آب در سدهای استان را نسبت به سال گذشته کاهشی دانست و اظهار داشت: بیشترین مصرف آب در استان بوشهر مربوط به بخش کشاورزی است و سهم 90 درصدی بخش کشاورزی از منابع آب استان نگران‌کننده است.

تمام قطب‌های کشاورزی استان در وضعیت بحرانی و فوق بحرانی

وی با بیان اینکه میانگین بهره‌وری و راندمان مصرف آب در کشاورزی در سطح قابل قبولی قرار ندارد گفت: با توجه به برداشت بی‌رویه و تداوم خشکسالی‌ها تمام قطب‌های کشاورزی استان در وضعیت بحرانی و فوق بحرانی قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر تسریع در اجرا طرح‌های آبیاری نوین را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در این راستا اقدامات مهم و موثر در اجرا طرح‌های آبیاری نوین در استان انجام شده که طرح نخلستان از آن جمله است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز با اشاره به اینکه تداوم خشکسالی به محصولات کشاورزی خسارت وارد کرده است اظهار داشت: در سال زراعی جاری گندم‌کاران در بخش دیم و آبی به سبب کاهش بارندگی خسارت قابل توجهی دیده‌اند که برای جبران خسارت کشاورزان پیگیری‌های لازم انجام شده است.

شاپور رضایی با اشاره به خسارت‌های کشاورزان در سال زراعی 1399 - 1400 در استان تصریح کرد: در این راستا بخشودگی سود، کارمزد و جرایم تسهیلات دریافتی بهره‌برداران بخش کشاورزی که در سال زراعی گذشته از خشکسالی خسارت دیده‌اند مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

  تسهیلات بانکی به خسارت‌دیدگان متأثر از خشکسالی پرداخت شد

وی از جذب تسهیلات ابلاغی به بانک‌های عامل برای خسارت‌دیدگان متأثر از خشکسالی خبر داد و گفت از ابتدا سال جاری تاکنون 183 میلیارد و 361 میلیون ریال اعتبار، به منظور امهال سه ساله تسهیلات بانکی خسارت‌دیدگان متأثر از خشکسالی 1400 در بخش کشاورزی توسط بانک‌های عامل پرداخت شده است.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
جهاد کشاورزی

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار