رستمی
    ابفا2
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 14 ارديبهشت 1401 - 07:33

نوای جنوب:در پایان فصل پنجم کاوش‌ها در محوطه باستانی تخت جمشید، کاوشگران موفق شدند تعداد بسیاری قطعه سنگی حاوی نقش‌برجسته و نیز کتیبه در تونل‌های زیر زمینی و آبراهه‌های کاخ تچر کشف کنند.

نوای جنوب:به نقل از همشهری، در پایان فصل پنجم کاوش‌ها در محوطه باستانی تخت جمشید، کاوشگران موفق شدند تعداد بسیاری قطعه سنگی حاوی نقش‌برجسته و نیز کتیبه در تونل‌های زیر زمینی و آبراهه‌های کاخ تچر کشف کنند.

پنجم اردیبهشت‌ماه جاری احمدعلی اسدی سرپرست هیئت باستان‌شناسی در این محوطه گفت: این کاوش در ادامه کاوش‌های فصل چهارم و با هدف شناسایی چگونگی امتداد آبراهه‌های موجود در حیاط جنوبی کاخ تچر انجام شد و به سمت جنوب و تا نزدیکی پلکان کاخ موسوم به «اچ» امتداد داشت.

(تصاویر) کشف قطعات سنگی جدید با نقش برجسته و کتیبه در تخت جمشید

به گفته اسدی، در این بخش صد‌ها قطعه سنگ نقش برجسته که بیشتر به نظر مربوط به پلکان اصلی کاخ اچ هستند و در دوره پسا هخامنشی به صورت عمدی شکسته شده اند، مشاهده شد.

(تصاویر) کشف قطعات سنگی جدید با نقش برجسته و کتیبه در تخت جمشید

وی ادامه داد: این قطعه سنگ‌ها، حامل نگاره‌های گیاهی و انسانی اند و روی یکی از این سنگ‌ها خط میخی به چشم می‌خورد و در صورت کاوش‌های کامل، احتمال برخورد با نمونه‌های کتیبه دار دیگر نیز بسیار زیاد است.

(تصاویر) کشف قطعات سنگی جدید با نقش برجسته و کتیبه در تخت جمشید

این باستان‌شناس با اشاره به حجم زیاد قطعه سنگ‌های یافت شده گفت: بخشی از مشکلات و پیچیدگی‌های نمای شمالی کاخ اچ که از دشوارترین مسائل باستان‌شناختی تخت جمشید است، وضعیت روشن تری پیدا کند.

(تصاویر) کشف قطعات سنگی جدید با نقش برجسته و کتیبه در تخت جمشیدکانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
تخت جمشید

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار