رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 11 مرداد 1400 - 20:46

نوای جنوب: در حالی که وزارت بهداشت معتقد است که افزایش تقاضا موجب کمبود اقلام دارویی در کشور شده، اما برخی از انجمن‌های صنفی دارو مدعی اند که قطعی برق باعث کاهش تولید دارو و سرم شده است.

نوای جنوب: در حالی که وزارت بهداشت معتقد است که افزایش تقاضا موجب کمبود اقلام دارویی در کشور شده، اما برخی از انجمن‌های صنفی دارو مدعی اند که قطعی برق باعث کاهش تولید دارو و سرم شده است.همزمان با طغیان کرونا دلتا در ایران، بیشتر مراکز بهداشتی و درمانی خبر از کمبود سرم و برخی دارو‌های درمانی داده اند. وزارت بهداشت با تایید این موضوع وعده داده که کمبود سرم و دارو در روز‌های آینده حل می‌شود.

 

پزشکان داروساز در استان‌های مختلف مسئله کمبود سرم و برخی اقلام دارویی را تایید کرده اند. آن‌ها می‌گویند که سرم در سطح داروخانه کمیاب شده و در حال حاضر توزیع سرم به صورت سهمیه بندی صورت می‌گیرد. برخی داروخانه دارها نیز مدعی اند که ماهانه به هر داروخانه ۱۲ یا ۲۴ عدد سرم داده می‌شود.

کمبود سرم مشکل جدیدی در کنار نبود تخت های خالی بیمارستانی و کمیاب شدن برخی اقلام دارویی بیماران کرونایی می باشد.

علت کمبود دارو و سرم در کشور چیست؟

سازمان غذا و دارو معتقد است که افزایش مصرف سرم‌های تزریقی بدلیل مصرف همزمان با داروی رمدسویر و همچنین افزایش بیماران کرونایی علت کمبود سرم در کشور است.

حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو می‌گوید: در حال حاضر از آن جایی که هوا گرم است، مردم دچار دهیدراتاسیون (کم آبی بدن) می‌شوند و این موضوع منجر به کم آبی بدن‌شان می‌شود و سرم برایشان تجویز می‌شود. اکنون بیماران کرونا هم اضافه شده‌اند و این موارد باعث شده که مصرف سرم به صورت ناگهانی چند برابر شود.

علاوه بر افرایش مصرف، محمدی گفته که یکی از شرکت‌هایمان هم در حال بازسازی خطوط تولیدش است، به همین دلیل با کمبود سم مواجه شدیم.

قطعی برق تولید سرم و دارو را کاهش داد؟

در حالی که وزارت بهداشت معتقد است که افزایش تقاضا موجب کمبود اقلام دارویی در کشور شده، اما برخی از انجمن‌های صنفی حوزه دارو مدعی اند که قطعی برق باعث کاهش تولید دارو و سرم شده است.

هادی ابوی، رئیس انجمن صنفی کارکنان داروخانه‌های کشور در این رابطه می‌گوید که قطع برق در سراسر کشور در نحوه تولید تمام کالا‌ها اثر گذاشته است و تولید سرم از قطعی برق تاثیر پذیرفته چرا که تولید آن پیچیدگی خاصی ندارد و در واقع علت کمبود سرم بیشتر از بی‌تدبیری مسئولان است.

او مدعی است که کمبود دارو و سرم به علت افزایش تقاضا نیست.

ابوی گفته که سرم مانند قرص مُسکن نیست که مردم در دوران کرونا برای خود تجویز خودسرانه داشته باشند و این دارو با دستور پزشک تجویز می‌شود؛ بنابراین علت کمبود به خاطر افزایش مصرف خودسرانه مردم نیست. بلکه تعداد آمار مبتلایان کرونا چه کسانی که سرپایی تجویز می‌شوند و چه کسانی که بستری هستند، روزانه زیاد می‌شود و پزشک برای آن‌ها سرم تجویز می‌کند.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
کرونا

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار