نوای جنوب
  ازرنگ
  نگین جنوب
تاريخ انتشار: 06 تير 1399 - 08:15

نوای جنوب:تحقیقات جدید نشان از ارتباط کروناویروس جدید و دیابت دارد و متخصصان می‌گویند علاوه بر اینکه دیابت یک بیماری زمینه‌ای خطرناک و زمینه‌ساز برای ابتلا به کووید -۱۹ است، کسانی که دیابت ندارند و به کروناویروس جدید مبتلا می‌شوند نیز احتمال فراوانی وجود دارد که به دیابت هم دچار شوند.

نوای جنوب: همه‌گیری دیگری در آینده نزدیک در حال وقوع است و کرونا ویروس زندگی بسیاری از مردم در سراسر جهان را مختل یا دچار تغییر کرده است. اکنون دیابت که یک بیماری شناخته شده در سراسر جهان است و می‌تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد، ارتباط جدیدی با کرونا ویروس پیدا کرده است.

                          آیا دیابت دینامیت کروناویروس است؟

محققان دریافته‌اند که به محض تشخیص ابتلای یک فرد به کووید -۱۹، احتمال زیادی برای ابتلای وی به دیابت نوع ۱ وجود دارد. محققان دانشگاه " موناش"(Monash) در ملبورن استرالیا با انتشار مطالعه خود در مجله Nature از شواهد جدیدی در مورد ارتباط کرنا و یروس با دیابت پرده برداشته‌اند. آنها ادعا می‌کنند که کووید -۱۹ می‌تواند یک بیمار را به دیابت مبتلا کند.

نمونه آن یک دانش آموز پسر ۱۸ ساله از آلمان است. ابتلای او به بیماری کرونا ویروس در اواسط ماه آوریل مثبت تشخیص داده شد و پس از یک ماه درمان، پزشکان فاش کردند که وی به دلیل تجربه عفونت کرونا ویروس به دیابت نوع ۱ نیز مبتلا شده است. "تیم هولشتاین" از بیمارستان دانشگاه شلشویگ-هولشتاین در کیل آلمان که پزشک مستقیم این دانش آموز بود، مشکوک شد که رشته‌های دی‌ان‌ای کرونا ویروس ممکن است سلول‌های بتا (β) را در بیمار که مسئول هورمون انسولین است، از بین برده باشد.

"پائول زیمت" که در زمینه بیماری متابولیک در دانشگاه موناش تحصیل می‌کند، این تئوری را توضیح می‌دهد. وی دیابت را "دینامیت" کرونا ویروس برای مرگ بیمار می‌نامد. وی و سایر محققان این دانشگاه دریافتند که قند ده‌ها نفر از افراد مبتلا به کرونا ویروس نیز پس از ابتلاء بالاتر رفته است و در نتیجه احتمال ابتلای آنها به دیابت بالا رفته است.

" زیمت" افزود: در علم، گاهی اوقات شما باید با شواهد بسیار ناچیزی شروع به پیگیری یک فرضیه کنید. دیابت به خودی خود مانند کووید -۱۹ یک بیماری همه‌گیر است و اکنون این دو بیماری می‌توانند همراه باهم همه‌گیر شوند.

برخی دانشگاه‌ها در انگلیس نیز می‌خواهند این فرضیه در مطالعات بعدی تأیید شود. "نوید ستار" محقق بیماری‌های متابولیک در دانشگاه گلاسگو می‌گوید: ما باید در افرادی که به کووید -۱۹ مبتلا شده بودند، میزان ابتلاء به دیابت را مورد توجه قرار دهیم و مشخص کنیم که آیا این میزان بیش از حد مورد انتظار بالا می‌رود یا خیر. همچنین محققان می‌گویند اگر کسی مبتلا به دیابت است، ۱۲ برابر احتمال بیشتری برای مرگ بر اثر کووید -۱۹ دارد.

بنا به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعات جدید منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری(CDC)، این مطالعه نشان می‌دهد که بیماران مبتلا به دیابت ۱۲ برابر بیشتر در معرض مرگ بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا ویروس هستند. محققان می‌گویند سایر بیماری‌های زمینه‌ای مانند نارسایی قلبی نیز می‌تواند باعث مرگ بر اثر ابتلاء به کرونا ویروس شود.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
دیابت

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار