نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 16 فروردين 1399 - 12:01

نوای جنوب:به گفته دانشمندان هواپخش در دانشگاه "کالیفرنیا دیویس" از جمله "سیما اسدی" دانشمند ایرانی فارغ التحصیل از این دانشگاه، گفتار عادی توسط افرادی که بدون علامت، اما ناقل کروناویروس هستند و به این ویروس آلوده هستند، ممکن است به اندازه کافی ذرات معلق در هوا تولید کند که منجر به انتقال این بیماری از راه هوا شود.

نوای جنوب:اگرچه هنوز مشخص نیست که این امر در گسترش و شیوع بیماری کووید-۱۹ چه اندازه تاثیر دارد، اما نیاز به اقدامات جدی برای حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی دارد تا ویروس شناسان، اپیدمیولوژیست‌ها و مهندسانی که ذرات معلق در هوا و هواپخش‌ها را مطالعه می‌کنند، این موضوع را به خوبی روشن کنند.

"ویلیام ریستنپارت" استاد مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس گفت: هواپخش‌ها به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند در هوا سفر کنند؛ بنابراین صحبت عادی، مقادیر قابل توجهی از هواپخش‌های حاوی ذرات تنفسی ایجاد می‌کند.

این ذرات تنفسی حدود یک میکرون یا یک میکرومتر قطر دارند. آن‌ها برای دیده شدن با چشم غیرمسلح بسیار کوچک هستند، اما به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند ویروس‌هایی مانند آنفلوانزا یا کروناویروس جدید را با خود حمل کنند.

سال گذشته "ریستنپارت"، "سیما اسدی" و همکارانشان مقاله‌ای را منتشر کردند که نشان می‌داد افرادی که بلندتر صحبت می‌کنند، ذرات تنفسی بیشتری در هوا منتشر می‌کنند و این افراد تا ۱۰ برابر بیشتر از سایر افراد این ذرات را تولید می‌کنند.

محاسبه نحوه انتقال ویروس‌هایی مانند کروناویروس جدید از طریق هواپخش، نیاز به تخصص در زمینه‌های مختلف دارد. از نظر ویروس شناسی، محققان باید بدانند که چه تعداد ویروس در ریه وجود دارد، آن‌ها چقدر راحت به شکل قطرات معلق در هوا در می‌آیند و چه تعداد ویروس برای انتقال عفونت مورد نیاز است.

دانشمندان هواپخش می‌توانند بررسی کنند که این قطرات پس از تشکیل، چقدر می‌توانند سفر کنند، چگونه تحت تأثیر حرکت هوا در یک اتاق قرار می‌گیرند و تاثیر جاذبه روی آن‌ها چقدر است.

"ریستنپارت" و همکارانش نتیجه گرفتند که جامعه علمی حوزه هواپخش‌ها باید در جهت مقابله با چالش فعلی ایجاد شده توسط کووید-۱۹ گام برداشته و همچنین به جهانیان در آماده سازی بهتر برای مقابله با بیماری‌های همه گیر اجتناب ناپذیر در آینده کمک کند.

این مطالعه در مجله Aerosol Science and Technology منتشر شده است.

برچسب ها:
کرونا

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار