نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 16 بهمن 1398 - 18:00

نوای جنوب:همزمان با ایام دهه فجر با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از اتوبوس دیابت در شیراز رونمایی شد.

نوای جنوب:.

 رییس دانشگاه در آیین بهره برداری از اتوبوس دیابت در شیراز هدف از راه اندازی این اتوبوس را کمک به بیماران مبتلا به فشار خون و قند خون برای سنجش سلامت خود عنوان کرد.
دکتر «مهرزاد لطفی» افزود: دیابت به عنوان بیماری خاموش شناخته شده است که اگر به موقع تشخیص داده نشود موجب نارسایی کلیوی، سکته قلبی و مغزی و در نهایت منجر به مرگ و میر می شود.
او اضافه کرد: حدود ۱۰ درصد از افراد بالای ۳۰ سال در استان فارس مبتلا به دیابت هستند؛ اگر بیماری دیابت به موقع تشخیص داده شود، هزینه ‌های بخش سلامت کشور را به طور محسوسی کاهش می ‌دهد.
رییس دانشگاه از استقرار این اتوبوس در حاشیه شهر با هدف افزایش دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، خبر داد و اظهار امیدواری کرد با راه‌اندازی این اتوبوس که هفتمین اتوبوس دیابت در کشور محسوب می ‌شود، مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهر پوشش داده شوند و گام موثری در زمینه غربالگری و شناسایی بیماران در معرض این بیماری برداشته شود.
دکتر لطفی گفت: دو کارشناس بهداشت در این اتوبوس مستقر هستند تا آموزش های مرتبط با پیشگیری و درمان دیابت را به شهروندان آموزش دهند.
او به مردم توصیه کرد که از کم تحرکی، مصرف غذای چرب و مصرف بی رویه فست فودها در برنامه غذایی خود پرهیز کنند.

شناسایی ۱۵۹ هزار بیمار مبتلا به دیابت در فارس
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین گفت: پیش ‌بینی می شود که ۲۲۵ هزار نفر در استان فارس مبتلا به بیماری دیابت باشند که تاکنون ۱۵۹ هزار دیابتی در استان شناسایی شده‌ اند و دارای پرونده الکترونیکی سلامت هستند.
دکتر «عبدالرسول همتی» با اشاره به پیگیری برای اجرای سند پیشگیری از بیماری‌ های غیرواگیر، کنترل دیابت را یکی از اولویت ‌های اجرای این سند عنوان کرد.
او اضافه کرد: یکی از اهداف ما در عرصه سلامت، کاهش عوامل خطرسازی است که به دیابت منجر می ‌شود و علاوه بر این تلاش می کنیم تا پوشش درمان بیماران شناسایی شده مبتلا به دیابت در فارس به بالای ۸۰ درصد برسد.
معاون بهداشت دانشگاه هدف از بهره برداری و راه اندازی اتوبوس دیابت در شیراز را ثابت نگه داشتن شیوع بیماری دیابت و کاهش عواقب خطرساز این بیماری برشمرد.
این آیین صبح امروز، شانزدهم بهمن همزمان با پنجمین روز دهه فجر در مجتمع فرهنگی رفاهی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.
اتوبوس دیابت شیراز با ارایه خدماتی نظیر سنجش نمایه توده بدنی، فشار خون، قند خون و خدمات مشاوره ای به صورت دوره ای در مناطق مختلف شیراز ارایه خدمت می کند.
در نخستین روز از رونمایی این اتوبوس، حدود ۲۰۰ مراجعه کننده در این اتوبوس از خدمات غربالگری و مشاوره ای بهره مند شدند
برچسب ها:
دیابت

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار