رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 23 شهريور 1400 - 06:27

نوای جنوب:مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از انتقال کتیبه شاپور اول ساسانی تنگ براق به مکان اصلی خود خبر داد.

نوای جنوب:مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از انتقال کتیبه شاپور اول ساسانی تنگ براق به مکان اصلی خود خبر داد.

هادی شه‌دوست شیرازی  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با بیان اینکه کتیبه شاپور اول ساسانی تنگ براق اقلید به مکان اصلی خود بازگشت، گفت:کتیبه و غار تنگ براق مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان اقلید، کیلومتری جنوب شرقی سده واقع‌شده و این اثر در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۹۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.»

وی ادامه داد: با توجه به خطراتی که برای این کتیبه ارزشمند در طول زمان پیش‌آمده بود تصمیم بر آن شد که این کتیبه به مکان اصلی خود در دهانه غاری که سابقاً قرار داشت انتقال یابد.

شه دوست شیرازی افزود: این کار توسط زبده‌ترین کارشناسان پایگاه جهانی تخت جمشید در حال انجام است و به‌زودی به پایان می‌رسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس اضافه کرد:کتیبه شاپور تنگ براق اقلید متنی مشابه با کتیبه شاپور در حاجی‌آباد شهرستان مرودشت دارد که موضوع شکار این پادشاه ساسانی را پس از معرفی شرح می‌دهد و از اهمیت بالایی برخوردار است.


حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز اظهار کرد: حفاظت اولیه از این اثر ثبت ملی یک‌بار دیگر هم در سال ۱۳۸۱ و توسط گروهی از استادکاران مرمت تخت جمشید و به سرپرستی استاد راه‌ساز انجام‌شده بود.

وی  ادامه داد: قرار گرفتن اثر درشیب دره و سختی دسترسی و حفاظت از آن باعث شده بود که چندین بار اطراف اثر توسط حفاران غیرمجاز و سوداگران عتیقه مورد حفاری قرار گیرد.


فدایی افزود: از سویی به دلیل اینکه سطح کتیبه دار اثر در معرض بارندگی بود امکان آسیب به این سند تاریخی که بخشی از شناسنامه تنگ براق در دوره ساسانی نیز به شمار می‌رود، وجود داشت، لذا مهم‌ترین و سخت‌ترین بخش از عملیات حفاظت و ساماندهی این کتیبه مهم، شامل انتقال کتیبه از شیب دره به بالای صفه مسطح مقابل غار تنگ براق است که در حال حاضر در حال انجام است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: وزن زیاد کتیبه که حدود هفت تن است و محدودیت استفاده از ابزار ساده حمل‌ونقل درشیب دره همچون داربست و جرثقیل‌های دستی ازجمله دشواری‌ها در فرآیند انتقال کتیبه است و استقرار مجدد کتیبه در محوطه مسطح مقابل غار، آن را از بارندگی و رطوبت محفوظ نگاه خواهد داشت و همچنین ایجاد حصار کوتاه حفاظتی گرداگرد اثر و نصب تابلوی راهنما برای آن از دیگر اقدامات ساماندهی برنامه‌ریزی‌شده است که به معرفی و حفاظت مطلوب از این سنگ‌نبشته خواهد انجامید.


مصطفی رخشنده خو، سرپرست کارگاه نجات اضطراری کتیبه شاپور اول در تنگ براق اقلید اظهار کرد: یکی از کلیدی‌ترین موضوعات در مباحث مربوط به میراث‌فرهنگی موضوع ارزش است، چراکه تمام آنچه ما در رابطه به میراث‌فرهنگی انجام دهیم اعم از شناسایی، حفاظت و معرفی به خاطر ارزش‌هایی است که شامل ما در کم‌نظیر بودن این‌گونه آثار است و به همین دلیل است که حفاظت و صیانت از این آثار ضروری قلمداد می‌شود.

 سرپرست کارگاه نجات اضطراری کتیبه شاپور اول در تنگ براق اقلید ادامه داد: ازجمله این آثار کتیبه شاپور اول در تنگ براق شهرستان اقلید است که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تاریخی دوره ساسانیان از آن یاد می‌شود این اثر در ارتفاعات تفرجگاه تنگ براق اقلید است و در مقابل یک پناهگاه صخره‌ای به خط پهلوی و اشکانی با مضمون تیراندازی شاپور ساسانی بر قطعه‌سنگی به وزن تقریبی 5 تن نقر شده است.

وی گفت: این اثر ارزشمند در دهه‌های اخیر توسط سوداگران اموال فرهنگی تاریخی از محل اصلی جدا و به سمت دره مقابل پرت شده است و اکنون درشیب تند دره قرارگرفته و این سنگ‌نوشته علاوه بر مشکلات کالبدی در معرض آسیب‌ها و تهدیدات محیطی و انسانی قرارگرفته است که با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اقلید فعالیت‌های اضطراری و انتقال کتیبه به محل اصلی خود ساماندهی و نمایش بهتر این اثر در دستور کار قرارگرفته است.


کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
فارس

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار