رستمی
    نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 13 بهمن 1398 - 07:14

نوای جنوب:سخنگوی شورای نگهبان بر ضرورت اصلاح قانون و روش‌ها در انتخابات تاکید کرد.

 

نوای جنوب:عباسعلی کدخدایی با حضور در برنامه نگاه یک که از شبکه اول سیما پخش شد، تصریح کرد: ما هنوز نتوانستیم مدیریت روشنی برای ثبت نام اولیه داوطلبان داشته باشیم تا هم حقوق آنان تضمین شود و هم مشکلات بعدی نداشته باشیم.

وی افزود: ما اگر بخواهیم انتخابات روشنی داشته باشیم باید دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند. در حال حاضر ثبت نام گسترده داوطلبان، شورای نگهبان را از انجام وظیفه اصلی خود باز می‌دارد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: بررسی‌های دقیق‌تری را این بار انجام دادیم و مراجع چهارگانه نیز همکاری خوبی داشتند و برای همه کسانی که ثبت نام کرده بودند اعلام نظری داشتیم. از زمان ثبت نام تا بررسی صلاحیت‌ها و برگزاری انتخابات، ۷۰ روز زمان داریم که زمان کمی است. پیشنهاد ما چیزی حدود یک سال بود تا بتوانیم این تعداد داوطلب را بررسی کنیم یا پالایش‌هایی داشته باشیم تا داوطلبان به محض ثبت نام وارد نشوند؛ لذا ما باید هم قانون و هم روش‌ها را اصلاح کنیم.

کدخدایی گفت: تا مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها بیش از ۵۰ درصد از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس تایید صلاحیت شدند. تلاش می‌شود تعداد تاییدصلاحیت‌شدگان در مرحله دوم بیشتر شود.

وی درباره اینکه در گمانه‌زنی‌ها در عدم احراز صلاحیت، حضور افراد دوتابعیتی در بین نمایندگان مطرح شده است، گفت: تعداد اندک بود و یک نفر در بین نمایندگان بود و ادعایی داشت و شنیده شد. از آنجا که نهاد‌های رسمی اعلام کردند و یکی دو نفر داوطلب بودند که نماینده نبودند و تابعیت کشور دیگری را هم داشتند، طبق قانون در برخی از پست‌های سیاسی نمی‌توانند حضور داشته باشند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: درب شورای نگهبان به روی همه باز است و هر کسی بتواند در تایید صلاحیت فرد شهادت دهد و ما را قانع کند که فردی که صلاحیتش تایید نشده انسان شریفی است، امر خداپسندانه‌ای است و ما هم باید تبعیت کنیم.

کدخدایی درباره عدم احراز صلاحیت برخی نمایندگان فعلی و دیدار بیشتر آنان با اعضای شورای نگهبان نیز اظهار کرد: ما طبق قانون موظفیم مطالب کسانی که صلاحیتشان مورد قبول نیست را بشنویم. بعد از اعلام هیات نظارت مکان‌هایی در نظر گرفته می‌شود و از طریق تلفن و ایمیل می‌توانند افراد شکایتشان را اعلام کنند و ما هم آن را باید بررسی کنیم. برخی نمایندگان تقاضای دیدار با اعضا را دادند و اگرچه کار سختی است، اما این بار همه نمایندگان را دعوت کردیم تا بیایند و مطالبشان را مطرح کنند و چند نفری که درخواست نکرده بودند هم آمدند. برخی از نمایندگان هم چند بار با اعضای شورا دیدار کردند و ما واقعا در این دوره وقتمان از خودمان نیست و خوشبختانه همه هم آمدند. طبیعتا برخی در شورا صلاحیتشان برگشته است.

وی تصریح کرد: عدم احراز یعنی ما نمی‌توانیم تشخیص دهیم که آیا فرد شرایط قانونی را داراست یا خیر. مثلا کسی بوده که آدرس و تلفن داده، ولی زنگ می‌زنیم جواب نمی‌دهد یا آدرس اشتباه بوده است؛ ِلذا اعضای شورای نگهبان همه را بررسی می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: تحقیقات محلی به ما کمک کرد به تایید افراد رای بدهیم. در مجموع تحقیقات کسانی که صلاحیتشان تایید شد، بیشتر بود و خیلی به ما کمک کرد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان نگاه سیاسی و سوگیری ندارد، گفت: ما صلاحیت‌ها را برای چهار سال آینده یعنی از خرداد ۹۹ به بعد اعلام می‌کنیم و اعلام نظر شورای نگهبان محدود به همان دوره می‌شود.

وی درباره اینکه اگر نماینده‌ای تخلفی کرد صلاحیت قانونگذاری ندارد؟ گفت: بله، واقعیت این است، ولی چارچوب قانونی است.

کدخدایی درباره اینکه چند درصد ردصلاحیت‌شدگان مسائل مالی و چند درصد اخلاقی داشته‌اند، گفت: ما گفتیم بیشتر مسائل اقتصادی و مالی است که مورد اعتراض از سوی رئیس مجلس واقع شد و نمایندگان حضوری صحبت کردند. گفتم من چه بگویم؛ بالاخره یا مسائل مالی یا مسائل اخلاقی است. نسبت به شرایط هر شخص متفاوت است. مثلا افرادی هفت تا هشت جرم مرتکب شده‌اند و ثبت نام کرده‌اند. افرادی مشکلات زیادی داشتند، ولی ثبت‌نام کردند؛ لذا آن را تفکیک نکردیم که چند درصد اخلاقی، چند درصد تعرض به حاکمیت بوده و چند درصد مالی بوده است؛ البته در حوزه تعرض به حاکمیت تعداد اندک بوده است.

وی درباره اینکه چرا قانون انتخابات تغییر نمی‌کند؟ گفت: این سوال را باید از کسی که مسئولیت دارد بپرسید، ولی بنظرم اراده‌ای برای آن وجود ندارد. ۴۱ سال گذشته است و نگاه ما باید به فضای سیاسی و اجتماعی و کنش سیاسی تغییر کند. در گذشته سیر نمی‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: مطالبه جوانان ما مطالبه دهه ۶۰ نیست و مطالبه جدیدی است. نهاد‌های مسئول حاضر نیستند تحول اجتماعی و سیاسی را بپذیرند. شاید حس می‌کنند اگر جوانی آمد ممکن است جای او را بگیرد و صندلی‌اش را اشغال کند. اصولا این فرهنگ شکل نگرفته است و باید نگاهمان به آینده باشد. ما باید یک مقطعی باشیم، یک مقطعی کنار برویم. آمدنمان اگر واجب و تکلیف باشد رفتنمان هم واجب و تکلیف است. این مقاومت اجازه نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: قانون انتخابات اگر اصلاح شود جوانان حضور موثرتری دارند و خیلی از ما‌ها باید به دوران بازنشستگی برویم.کانال خبری نوای جنوب

برچسب ها:
کدخدایی

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار