نوای جنوب
    نگین جنوب
تاريخ انتشار: 11 دي 1398 - 08:40

نوای جنوب:مرد دست یه سینه با لبخندی به پهنای صورت و حالتی فاتحانه وسط کادر ایستاده و 4 همسرش هم در کنار او (برای حفظ تقارن کادر در هر طرف 2 همسر)، در آسمان، در میان ابرها !

نوای جنوب: کاوه معین‌فر - در چند روز گذشته ویدیوهایی تبلیغاتی در تعریف و تمجید از زندگی چند همسری در فضای مجازی منتشر شده است که طبیعتا واکنش‌های مختلفی را در جامعه به همراه داشته است. المیرا شریفی مقدم (گوینده شبکه خبر) در توئیتر نوشت: «‏تصاویری دیدم از بزرگواری که 4 همسر همزمان دارد و بسیار در این باره سخن می‌راند. ایشان به این موضوع می‌بالید و من بالا آوردم!» و بسیاری هم حرف‌ها و موقعیت این مرد 4 زنه را با جوک‌ها و نکته‌هایی طنز همراه کرده‌اند.

شروع تصویر این است: مرد دست یه سینه با لبخندی به پهنای صورت و حالتی فاتحانه وسط کادر ایستاده و 4 همسرش هم در کنار او (برای حفظ تقارن کادر در هر طرف 2 همسر)، در آسمان، در میان ابرها !

این ویدیوها بخش‌هایی از برنامه‌ای اینترنتی با نام «مثل خواهر» است که در ابتدای آن لوگوی «حمایت از حقوق مردان» دیده می‌شود.

حمایت از حقوق مردان هم یک صفحه اینستاگرامی دارد که در بالای صفحه نوشته شده است: «انجمن حمایت از حقوق مردان در سال ۸۹ به منظور بالا بردن آگاهی مردان ایرانی جهت رهایی از ظلم‌ها و قوانین ظالمانه‌ای که به آنها تحمیل می شود تاسیس گردید».

چند همسری

بدیهی است که مردی 4 همسر داشته باشد و با آنها زندگی کند یک انتخاب شخصی مربوط به آن مرد و آن 4 زن است و به هیچکس دیگری هیچ ربطی ندارد. اما زمانی که به عنوان یک الگو و یک نمونه برای فرهنگ سازی ارائه می‌شود دیگر داستان تغییر می‌کند.

در ابتدا باید اشاره کنم که اسم «مثل خواهر» که برای این برنامه انتخاب شده است من را یاد یک مجموعه مستند تلویزیونی آمریکایی انداخت به اسم "هووهایی مثل خواهر" (Sister Wives) که از سال 2010 از شبکه تلویزیونی تی.ال.سی (TLC) در حال پخش است. این مجموعه زندگی یک مرد به نام کودی براون (Kody Brown) در آمریکا را نشان می‌دهد که با 4 همسر و 17 فرزند در لاس وگاس زندگی می‌کند.

«هووهایی مثل خواهر» تا به الان 5 فصل در 96 قسمت 42 دقیقه‌ای از آن پخش شده است و زندگی این خانواده را به تصویر می‌کشد، هم شکل خاص زندگی و هم شیرینی‌ها و تلخی‌های این خانواده. بدون سعی در ترویج و اشاعه یا نقد و تقبیح آن، آنچه در زندگی آنها هست را نشان می‌دهد.

در «مثل خواهر» خودمان بعد از آن تصاویر میان ابرها و آسمان، مرد این‌گونه خود را معرفی می‌کند: «نوید ابراهیمی هستم، متولد 1369 شهرستان ارومیه، شغلم ... نویسنده هستم، 20 جلد کتاب منتشر کردم و درآمدم هم از همین راه است، 4 همسر دارم از نقاط مختلف ایران» !

Sister Wives

در «مثل خواهر» آقای نوید ابراهیمی و هر 4 همسر از ابتدا تا آخر فقط در مزایا و محسنات شکل زندگی چند همسری می‌گویند و می‌خواهند بیننده را متقاعد کنند که برخلاف تصور شما این شکل از زندگی بسیار هم خوب است! (لطفا این علامت تعجب را کمی بزرگتر از قبلی تصور کنید)

حتی آقای ابراهیمی درباره چگونگی مطرح کردن این مسئله با همسر اول و بعدتر با همسر دوم و سوم برای ازدواج‌های بعدی راهکار هم پیشنهاد می‌دهد که چگونه و از چه زاویه‌ای و با چه کلمات و جمله‌‌هایی باید این موضوع را مطرح کرد! (ببخشید، لطفا این علامت تعجب را هم کمی بزرگتر از قبلی تصور کنید).

نکته قابل ذکر این است که آقای ابراهیمی در سال 1396 هم مطرح شدند به عنوان «روحانی که با 3 همسرش زندگی می‌کند» و امسال هم با «مثل خواهر» و مردی که 4 همسر دارد به میدان برگشته است البته در نسخه امسال هیچ اشاره‌ای به روحانی بودن ایشان نمی‌شود و در معرفی خودشان فقط می‌گویند که «نویسنده» هستم. واقعا فقط با نویسندگی و گذران زندگی 4 همسر و 7 بچه در نوع خود جالب توجه است! 

روزی پادشاهی که یکی از نوکرانش خطایی مرتکب شد به جلاد دستور داد هزار سیلی به نوکر بزند، جلاد گفت قربان یک لحظه دست نگهدارید، شما یا سیلی زدن ندیده‌اید یا نمی‌دانید حساب و کتاب چیست؟ کی می‌تونه هزار سیلی بخوره؟ اصلا کی می‌تونه هزار سیلی بزنه؟ این آقای ابراهیمی هم یا نویسنده نیست یا از درآمد و حساب و کتاب نویسندگی خبر ندارد که می‌گوید درآمدم هم از این راه است!

دوست نویسنده‌ای دارم که سال قبل ازدواج کرد و مجبور شد با همسرش از تهران به شمال مهاجرت کند تا بتواند خانه‌ای اجاره کنند و زندگی بخور و نمیری داشته باشند. جدا از او بسیاری نویسندگان دیگر را می‌شناسم که آنها هم با وجود پرکاری و مورد توجه بودن و ... باز چنان وضعیت مادی بالاتر از قشر متوسط جامعه ندارند، نه 4 همسر دارند و نه 7 بچه نهایتا یک همسر و 2 بچه.

برچسب ها:
4همسر

نظرات کاربران
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

کد امنيتي: [تغيير کد]

اخبار استان بوشهر

اخبار استان فارس

اخبار ورزشی

پربازدیدترین اخبار